Κανόνες εργαστηρίου πληροφορικής

Όταν έρθει η ώρα να πάμε στο εργαστήριο:

1) Τα φαγητά και νερά μπορεί να προκαλέσουν βλάβη στους υπολογιστές. Γι αυτό θα τα αφήνουμε στην τάξη. Θα έχετε δύο λεπτά να πιείτε νερό πριν ξεκινήσουμε.

2) Αν είναι μεγάλη ανάγκη, δύο λεπτά για τουαλέτα.

3) Ένας μαθητής και μία μαθήτρια θα μετράει όλα τα παιδιά της τάξης και θα λέει στον κύριο πόσοι και ποιοι δεν ήρθαν στο σχολείο.

4) Τα χέρια μας να είναι καθαρά πριν χρησιμοποιήσουμε το πληκτρολόγιο και το ποντίκι.
5) Φοράμε τη μάσκα και βάζουμε αντισηπτικό.

Στο δρόμο για το εργαστήριο:

Πηγαίνουμε προς το εργαστήριο προσεχτικά, χωρίς να τρέχουμε στις σκάλες γιατί μπορεί να πέσουμε και να χτυπήσουμε.

Όταν φτάσουμε στο εργαστήριο:

1) Ένας μαθητής/μαθήτρια θα είναι υπεύθυνος/η για το πλάνο της τάξης. Θα καθόμαστε πάντα στην ίδια θέση γιατί εκεί θα έχουμε τις εργασίες μας. Ο υπεύθυνος θα ελέγχει το πλάνο της τάξης και θα ενημερώνει τον δάσκαλο σε περίπτωση που κάτι πάει λάθος. Αν ο δάσκαλος αλλάξει μόνιμα τη θέση ενός μαθητή τότε το πλάνο της τάξης θα διορθώνεται με τα νέα στοιχεία.

3) Προσέχουμε τα καλώδια! Πολλά έχουν ρεύμα!

4) Συνεργαζόμαστε στις ασκήσεις.

Όταν έρθει η ώρα να φύγουμε από το εργαστήριο:

1) Κλείνουμε τα προγράμματα.

2) Αφήνουμε ανοιχτή την οθόνη γιατί μετά το διάλειμμα θα έρθει η επόμενη τάξη.

3) Τις καρέκλες τις βάζουμε στη θέση τους.

4) Όταν πάμε πίσω στην τάξη φροντίζουμε να μην ενοχλήσουμε με τη φωνή μας τις άλλες τάξεις...

Παιχνίδια

Κάθε φορά που θα έχουμε μάθημα, δε θα παίζουμε άλλα παιχνίδια. Μπορεί κάποια στιγμή να συναντήσετε εκπαιδευτικά παιχνίδια. Οποιοδήποτε άλλο παιχνίδι (που είναι φυσικά κατάλληλο για την ηλικία σας) θα μπορείτε να παίξετε ΜΟΝΟ στο τελευταίο μας μάθημα, τον Ιούνιο.

Δείτε ένα βίντεο μιας δασκάλας